Ako vybrať vyzúvačku

Vyzúvačka nepochybne patrí medzi zariadenia, ktoré nemôžu chýbať v žiadnom pneuservise, ale aj autoservise, ktorý chce svojim zákazníkom poskytnúť komplexný servis služieb. Nakoľko vyzúvačka  nie je práve malou investíciou a vo vašom servise zostane niekoľko rokov, musíte vybrať takú, ktorá dokonale zodpovedá vašim predstavám a nárokom.  A s práve s týmto výberom vám pomôžeme.

Poloautomat alebo automat? 
Rozhodnutie medzi týmito možnosťami vychádza hlavne z plánovaného využitia stroja. Ak budete prevádzkovať pneuservis ako doplnkovú službou autoservisu a čas strávený prezúvaním jedného vozidla pre vás nie je dôležitý, bude pre vás dostačujúcim riešením poloautomatická vyzúvačka. Ak sa však pneuservisným službám plánujete venovať na profesionálnej úrovni, odporúčame automatický stroj vyššej triedy. Rýchlosť, presnosť, jednoduchosť a istota, že pri práci nepoškodíte disk alebo pneumatiku zákazníka, by mali byť pri výbere vyzúvačky vašimi najdôležitejšími kritériami. Vo všeobecnosti platí, že počet prezutých kolies za jednotku času je základným parametrom efektivity a ziskovosti vašej práce.Priemer disku / kolesa
Ďalším parametrom, ktorý by ste pri výbere stroja mali brať do úvahy, je priemer prezúvaných kolies. Ak budete prezúvať kolesá osobných, dodávkových, SUV, MPV OFF-ROAD a podobných vozidiel, hovoríme o pneuservisných službách pre osobné a dodávkové vozidlá. V tomto prípade by ste mali voliť vyzúvačku s rozsahom upínania od 10“ do 20“, 22“ prípadne 24“.
Ak uvažujete o službách segmentu dopravnej techniky (prezúvanie ťahačov, návesov, autobusov a podobne) odporúčame vyberať z poloautomatických alebo automatických strojov, ktoré sú na tieto účely určené. Upínanie disku je realizované za stredový otvor, alebo za vonkajšiu časť disku. Upínací rozsah v rozmedzí 14“ – 26“ bude na tieto účely dostačujúci.
Prezúvanie pneumatík samozrejme vyžaduje aj poľnohospodárska, lesnícka, stavebná a špeciálna technika, ktorej disky majú priemer až do 56“. Tieto kolesá vyžadujú vyzúvačku schopnú manipulovať s väčšími hmotnosťami a rozmermi kolies. Takýmto strojom v našej ponuke je napríklad REDATS MT56.
Posledným segmentom sú motocykle, ktoré sa každým rokom tešia väčšej obľube. Špeciálne jednoúčelové stroje pre vyzúvanie pneumatík motocyklov sú teda stále zaujímavejším riešením.

Moderné funkcie a ergonómia
Okrem základných funkcií vyzúvačiek sa výrobcovia stále snažia prichádzať s novinkami. Dôležitým aspektom pri výbere vyzúvačky je aj ergonómia, teda pohodlie a dostupnosť ovládacích prvkov pri používaní stroja. Ďalšou vlastnosťou je rýchlosť a regulácia otáčok kolesa. Najlacnejšie varianty majú len jednu rýchlosť otáčania. Modernejšie stroje vyššej triedy sú vybavené plynulou reguláciou rýchlosti otáčania prostredníctvom pedála. Pre Hi-Tech nadšencov sú tu prezúvačky s laserovými snímačmi, kamerami a LCD displejom.

Mali by ste vedieť
Každá vyzúvačka môže byť vybavená rozmanitým príslušenstvom. Pri výbere treba zvážiť, aké príslušenstvo je pre vás nevyhnutné a bez ktorého sa naopak zaobídete. Vhodným príkladom je pomocné rameno na prezúvanie nízkoprofilových pneumatík a pneumatík RUN-FLAT. V tomto prípade treba zvážiť, či lacnejšia vyzúvačka s dokúpeným príslušenstvom nie je v konečnom dôsledku drahšia, ako vyzúvačka vyššej triedy, ktorá je týmto príslušenstvom vybavená v základnej výbave.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Fill out this field
Fill out this field
Prosím uveďte správnu/funkčnú emailovú adresu.
You need to agree with the terms to proceed

Ďaľšie články

Menu